Jak uzyskać większą kwotę odszkodowania?

Każdy posiadacz samochodu musi wykupić dla niego polisę OC, sporo z nas posiada też ubezpieczenie auto casco i pozostałe ubezpieczenia oferowane przez towarzystwa – następstw nieszczęśliwych wypadków, ubezpieczenie szyb, assistance i tym podobne.

Przy kupnie ubezpieczenia OC w sumie patrzy się tylko na jego cenę, w myśl zasady „niech się martwi ten, który będzie poszkodowany” – zakres ubezpieczenia jest odgórnie ustalony i tu nie ma co dyskutować. Inaczej sprawa się ma z ubezpieczeniem auto casco – tu każde towarzystwo ma swoje zasady, cenniki i stawki – przy auto casco nie zawsze decyduje cena ale zakres ubezpieczenia, sposób likwidacji szkody, samochód zastępczy. Na etapie zakupu wszystko jest piękne i bez problemowe. A co w momencie likwidacji powstałej szkody?
dopłaty do odszkodowań
W przypadku OC jest trochę łatwiej – możemy wybrać jeden z wariantów likwidacji – gotówkowy lub bezgotówkowy. W pierwszym przypadku przyjeżdża do nas rzeczoznawca, wycenia szkodę i po kilku dniach otrzymujemy przelew. Możemy się oczywiście nie zgodzić na wycenę zaproponowaną przez towarzystwo i odwołać domagając się podwyższenia kwoty. model bezgotówkowy jest dużo przyjemniejszy dla poszkodowanego – oddaje samochód do wybranego warsztatu i po kilku dniach odbiera już naprawiony pojazd. Likwidacja szkody w przypadku ubezpieczeń auto casco przebiega w podobny sposób z tymże jesteśmy ograniczeni zapisami w umowie. Należy pamiętać, że w przypadku auto casco również możemy się domagać podwyższenia kwoty odszkodowania jeśli przyznana kwota nie pozwoli na naprawę samochodu bądź zakup nowego w przypadku znacznych uszkodzeń.

Dopłata do odszkodowania – jak ją uzyskać?

Najważniejszym jednak prawem jest możliwość ubiegania się o dopłaty do odszkodowań po zakończeniu naprawy pojazdu – w ciągu trzech lat od zdarzenia mamy prawo wystąpić do towarzystwa ubezpieczeniowego o dopłatę do odszkodowania jeśli przyznana kwota była zbyt niska. Ciekawym rozwiązaniem jest współpraca z kancelariami które zajmują się występowaniem o dopłaty do odszkodowań – taka kancelaria zajmie się w naszym imieniu uzyskaniem dodatkowego odszkodowania.