Jakie są powody i symptomy zachorowania na cukrzycę?

Cukrzyca jest przewlekłym typem chorobowym powstającym z błędnego działania lub produkowania insuliny poprzez trzustkę. Abstrahując od zaburzeń metabolizmu węglowodanów zachodzą także nieprawidłowości w metamorfozie białek czy tłuszczów.

Choć co roku przybywa ludzi cierpiących na cukrzycę, trudno jest bezsprzecznie stwierdzić, co jest prawdziwą przyczyną jej następowania. Niewątpliwie sporą funkcję odgrywają geny i czynniki środowiskowe, a także jedzenie.

cukrzyca typu 1

Obecnych jest parę gatunków cukrzycy, natomiast w najwyższym stopniu powszechna jest cukrzyca wariantu 1, czyli tak zwana cukrzyca pierwotna. Długo wymiennie używano także nazwę „cukrzyca młodzieńcza”, jednakże duża część chorób pojawia się dopiero w 20-30 roku życia. Ludzie, którzy chorują na cukrzycę typu 1 odczuwają silne pragnienie i po wielokroć zmuszeni są oddawać mocz. Zazwyczaj mają również przesuszoną skórę, tendencję do zajadów a także stale czują się zmęczone. Cukrzyca typu 1 wymaga natychmiastowego leczenia, które polega na serwowaniu słusznej ilości insuliny. W wielu przypadkach konieczne jest zastosowanie dodatkowo odpowiedniej diety.

diabetycy

Cukrzyca typu 2 pojawia się przede wszystkim u osób stosujących nieodpowiednią dietę a także mało aktywnych fizycznie. Niejednokrotnie jest efektem otyłości, w związku z tym przeważnie cierpią na nią jednostki o zbyt dużym BMI. Do charakterystycznych symptomów należy zwiększone pragnienie, intensywne oddawanie moczu, tchnienie o zapachu podobnym do acetonu. Cukrzycę rozróżnia się na podstawie wywiadu z pacjentem oraz ustaleniu poziomu cukru we krwi. Po utworzeniu diagnozy czas na leczenie polegające na zmianie sposobu odżywiania i serwowaniu pigułek przeciwcukrowych lub insuliny w formie zastrzyków.

Istnieje również inny gatunek cukrzycy występujący u pań ciężarnych. Zazwyczaj po porodzie ilość glukozy we krwi wraca do normalnego stanu, mimo to w czasie ciąży może być niebezpieczne zarówno dla kobiety, jak i młodego organizmu. Istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia zbyt wczesnego porodu czy stanu przedrzucawkowego, ponadto nagminnie u pań z cukrzycą ciążową w następnych latach pojawia się cukrzyca rodzaju 2. Ten typ cukrzycy leczy się zwłaszcza sposobem odżywiania, a w przypadku konieczności także insuliną.

Źródło: szugarfrik.pl