Jakim sposobem przekształcić firmę w spółkę?

Nadzwyczaj często przed przedsiębiorcą prowadzącym jednoosobową spółkę gospodarczą – szczególnie przed takim, którego biznes zaczyna energicznie się rozrastać – jawi się dylemat, czy nie lepiej będzie przekształcić swoją firmę w spółkę z obniżoną odpowiedzialnością.

Są trzy rozwiązania na wykonanie tego typu przemiany naszej organizacji:
1) Uformować zupełnie nową spółkę, jaka przejmie
uprzednią działalność;
2) Aportować przedsiębiorstwo do spółki;
3) Przeistoczyć działalność w spółkę na podstawie art. 551 § 5 Regulaminu działalności handlowych.

Toteż – jak przekształcić działalność w spółkę?

Takie zmienienie działalności nie bywa jednak wcale takie bezproblemowe – wytwarza dużo wydatków plus jest w stanie przebiegać nawet kilka miesięcy. Dobrze wskutek tego przygotować się na nie byle jaki wydatek i uzbroić się w cierpliwość… .

A w związku z tym kolejno. Z początku powinno się przygotować plan przekształcenia firmy w organizację z o.o. Najistotniejsze, aby w tego typu pliku znalazła się weryfikacja majątku przedsiębiorstwa na czas jego przekształcenia. Dokument tego typu musi potwierdzić notariusz, potem powinno się dostarczyć go biegłemu weryfikatorowi, który w ciągu dwóch miesięcy ma dowód taki rozpatrzyć.

Kolejno należy sporządzić deklarację o przeistoczeniu, odpisać regulamin organizacji, określić wartość majątku przedsiębiorcy oraz przyszykować sprawozdanie finansowe dotyczące ostatniego miesiąca firmy, wszystko okraszone dobrą datą.

Z kolei, po uznaniu planu, powinno się mianować organy spółki (przede wszystkim zarząd, który jest w stanie funkcjonować nawet jednoosobowy) oraz zatwierdzić czyn założycielski. W następnej kolejności należy zameldować się w Krajowym Rejestrze Sądowym plus przebyć odpowiednią procedurę.

jak przekształcić działalność w spółkę


Ostatnim etapem przeobrażenia jednoosobowej działalności w organizację będzie usunięcie jej z listy CEIDG. I już!