Jedzenie dla wrażliwców

Mnóstwo ludzi nie trawi glutenu, co zobowiązuje ich do przestrzegania diety bezglutenowej. Jednak nie każdy ma pojęcie, które produkty nie mają glutenu i które zdołają śmiało jeść.


Żywność bezglutenowa winna być bogata w ryż, soję, fasolę, ziemniaki, kukurydzę, proso, grykę, orzechy mięso, owoce i warzywa. Będąc na takiej diecie nie możemy konsumować jęczmienia, pszenicy, owsa, żyta, orkiszu oraz produktów, jakie posiadają te zboża.
Trzeba jednak podkreślić, że Żywność tego typu nie będzie łatwa w stosowaniu. Musimy wyeliminować z jadłospisu nie jeno produkty, które są w.w., ale też zważać na towary, jakie będą mieścić choćby szczątkowe porcje glutenu. Żywność bezglutenowa przeznaczona bywa głównie dla osób, które posiadają uczulenie na gluten lub cierpią na celiakię. Są to dwa odmienne problemy, które mieszczą się w definicji nietolerancji żywnościowej i nie da się ich nawzajem pomylić. W sklepach z żywnością bezglutenową znajduje się sporo artykułów, które mimo, że noszą nazwę żywności bezglutenowej mogą być zanieczyszczone. Wobec tego chcąc nabyć jedzenie bezglutenowe nabywajmy artykuły takie jak: mąka bez glutenu, na której opakowaniu znajduje się certyfikowany symbol skreślonego kłosa. Produkty z tym znakiem są objęte skrupulatną kuratelą stowarzyszeń ciepiących na celiakię.

Sklep z produktami bezglutenowymi, który proponuje artykuły żywnościowe dla osób, które chorują na uczulenie pokarmowe lub celiakię otoczone będą także takim dozorem, tym samym bezproblemowo możemy wykonywać tam sprawunki, bez obawy o nasz organizm.

Na końcu potrzebowalibyśmy wciąż podkreślić, że dieta bezglutenowa nie jest dietą na odchudzanie. Kaloryczność towarów nie posiadających glutenu jest bardzo analogiczna do normalnych produktów. Żywimy nadzieję, że objaśniliśmy czym jest żywność bezglutenowa, oraz również co da się spożywać, a czego nie można.

Źródło: www.organiczne24.pl