Metody na badanie wody

Te znane, ćwiczone często w formie humorystycznej porzekadło nie zostało, przeciw pretekstom, wykreowane przez ludzi stroniących od kąpieli czy zachowania higienicznego stylu życia :). Posiada ono niezwykle koherentne uzasadnienie – teraz w warunkach fizjologicznych karnację człowieka zamieszkuje tysiące bakterii będących naszymi komensalami. Oznacza to tyle, że nie tworzą one dla nas żadnego niebezpieczeństwa, a porcja z nich dodatkowo „usuwa” wirusy chorobotwórcze, chroniąc nas przed infekcjami. Tak się dzieje chociażby w trafie pałeczek kwasu mlekowego – jeżeli ich ilość w naszym układzie znacznie się obniży (między innymi na efekt długotrwałego otrzymywania antybiotyków), wówczas grzyby (na ogół Candida albicans) posiadają ogromne pole do popisu.

badanie wody legionella

Nie trzeba mnóstwo – a już musimy biec do apteki, tak aby zaopatrzyć się w zbiór farmaceutyków przeciwgrzybiczych. Biorąc częste kąpiele oraz używając ogromnych ilości specyfików syntetycznych (żele pod prysznic, balsamy, mleczka do ciałka) pozbywamy się ze cery nie tylko tych „niedobrych”, ale również na nieszczęście i tych „dobrych” bakterii. Nikt tutaj oczywiście nie zmusza do gruntownego porzucenia kąpieli – wystarczy jednak wykonywać to z głową, tak, aby nie wydzielać nieprzyjemnego zapachu. Warto także pomnieć, iż środowisko wodne umie zapewnić idealne warunki do rozwoju wirusów chorobotwórczych. Częstym kłopotem, z którym jesteśmy w stanie się zetknąć, staje się infekcja bakterią Legionella pneumophila. Jest to drobnoustrój żyjąca w kurkach, bojlerach, zbiornikach stojącej wody, jaka może powodować (szczególnie u osób z obniżoną odpornością) zapalenie płuc, bądź również legionellozę – ciężką chorobę dróg oddechowych, potrafiących finalizować się śmiercią.
W jaki sposób więc upewnić się, że nie jesteśmy narażeni na zakażenie?

Odpowiednio bywa co pewien czas wykonać badanie wody Legionella pneumophila daje się dość banalnie znaleźć, jeżeli więc okaże się, iż nasza woda jest pozbawiona tych zarazków – zdołamy spać gładko. Samodzielnie można również co pewien okres podgrzewać bojlery do temperatury 60 stopni – staje się to graniczna temperatura śmiertelna dla wirusów. Jeżeli mimo to postanowiliśmy się na badanie wody sanepid, po zgłoszeniu naszej prośby, jest w stanie pochwycić się wszystkimi czynnościami. Jak widać – woda bywa źródłem życia, lecz nawet ta „ułagodzona” potrafi płatać nam figle – warto być zatem ostrożnym!

Źródło: gp-lab.pl