Rolety czy żaluzje – co wybrać?

Podstawową cechą i właściwością jaką mają spełniać rolety i żaluzje jest wprowadzenie atmosfery intymności w domach i mieszkaniach oraz ochrona przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów.
Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór różnego rodzaju żaluzji i rolet, niektóre z nich są przeznaczone do zastosowania we wnętrzach pomieszczeń, inne zaś nadają się do montażu na zewnątrz.
We wnętrzach pomieszczeń montuje się rolety materiałowe. Są one wykonywane na indywidualny wymiar. W komplecie można zamówić także boczne prowadnice, dzięki czemu roleta będzie ściśle przylegała do okna, nawet kiedy zrobi się uczył. Tkaniny wykorzystywane do produkcji rolet mogą być bardzo różne. Dostępne są tkaniny w 100% zaciemniające, tkaniny prześwitujące, a także tzw. rolety „dzień i noc”, które są wykonane z tkaniny w grube poziome paski, raz jaśniejsze, raz ciemniejsze.
Dostępne w sprzedaży są również rolety drewniane, które świetnie prezentują się we wnętrzach, zwłaszcza w takich, w których zastosowane zostały okna z ciemną, drewnopodobną ramą.
Można się spotkać z bardzo szerokim wyborem rolet zewnętrznych metalowych. Oprócz niekwestionowanych właściwości estetycznych odznaczają się również właściwościami zabezpieczającymi i antywłamaniowymi. Są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych. Można je montować na kilka różnych sposobów. Przede wszystkim mogą być montowane powyżej ramy okiennej lub na murze. Rolety mogą być ponadto wyposażone w mechanizm sterujący.