Zamierzchli „Piraci” – czyli jak powielano ongiś pisma.

Ten post oddany zostanie wynalazkowi, który opanował w nadzwyczaj prędkim tempie możliwie cały świat. Gdyby nie owa technika wynaleziona więcej niż 1 000 lat temu, użytkownik nie zdołałby czytać owego wpisu. Mowa, oczywiście o druku.

druk UV

Historyczne kłamstwo kto faktycznie był pierwszy?

Mniemam, że trafnie będzie zacząć od definicji konsultowanego terminu. Drukiem nazywamy kilkukrotne odbicie obrazu z formy na kartkę, albo ewentualnie na odpowiednie tworzywo drukowe. W współczesnych czasach tą nazwą definiuje się zarówno potocznie wszelką odbitkę drukową, czyli, w inny sposób mówiąc, kopię.
Początkowe odmiany tej technik zdołamy doszukać sięwcześniej w dawnym Egipcie, a nawet Sumerze. Blisko dwóch i pół tysiąca lat p.n.e rozpoczęto posługiwanie się stemplami , jakie umożliwiały byłym skrybom na kilkunastokrotne powielanie jednego przekazu. W kolejnych erach u wielu cywilizacyj odkrywa się podobne wynalazki. Pomimo tego pierwszą wydrukowaną w nowoczesnym pojmowaniu tego wyrażenia publikacją stanowiła Sutra Diamentowa, która była starożytnym, indyjskim pismem przełożonym na mandaryński. Natychmiast 55 lat po wydrukowaniu owego tekstu zaczęto masowo wytwarzać drukowane wiersze a także kalendarze.

druk na szkle

Drukowanie w dzisiejszych czasach.

I teraz widzimy że, przekłamaniem jest, jakoby druk został wymyślony przez pewnego germańskiego złotnika. Jednakże trzeba w tym miejscu zwrócić mu cześć i uznać, że zrobił to samoistnie i nie sięgał do inspiracji kultury dalekiego wschodu.

W nowoczesnych czasach druk jest ani ani odmienny od owego, który począł się szerzyć 5,5 w. temu po obszarze Europy. Powszechnie wykorzystuje się chociażby druk UV, który pozwala na wytworzenie trwałych i znacznie ładnych wpisów na tradycyjnej kartce papieru. Na domiar tego treść jest prawie że zawsze zapisywana na początku na kompie, a drukowany dopiero potem. Niedawno coraz to niezwykle słynny staje się druk na szkle.